A/Y Mimarlık
CSO_KAPAK

CSO Konser Salonu


public-cultural

Ulus / ANKARA

İnşaat             :  2008

İnşaat Alanı  :  5.500 m²

Ankara Ulus’ta, 1958 yılında sergi salonu olarak inşa edilen ve daha sonra konser salonuna dönüştürülen bina sonraki yıllarda da kısmi tadilat ve onarımlar geçirmiştir. Tüm bina, Mimar Özgür Ecevit’in projesi doğrultusunda, Doğuş Holding sponsorluğunda A/Y MİMARLIK tarafından tamamen ve çok geniş kapsamlı olarak yenilenmiştir.

Ana salonda son derece yetersiz olan akustiğin düzeltilmesi amacıyla çatı betonarme çatı plağı kırılıp tümüyle açılmış ve mekan yükseltilmiş ve hacmi arttırılmıştır. Kurşun levhalar, akustik paneller kullanımı gibi akustik önlemler alınarak tavan ve çatı yenilenmiştir. 750 kişilik oturma salonu ve sahne yeniden düzenlenmiş, hassas detaylarla akustik önlemler alınmıştır.

Binanın kullanımına uygun olmayan, fuayeler, kulisler, çalışma odaları, yemek ve dinlenme salonları yeniden düzenlenmiş, işlevsel ve çağdaş bir hale getirilmişlerdir. Bu kapsamda mevcut kısmi yığma yapı, çelik ve B.A. ile güçlendirilmiştir. Binanın tüm mekanik ve elektrik alt yapısı yenilenmiş amaca uygun konfor şartları sağlanmıştır. Yetersiz olan ana fuayeye ek olarak yeni bir otopark alanının da düzenlendiği arka cephede çelik konstrüksiyon ve cam, modern bir ek fuaye inşa edilmiştir. Binanın tüm iç dekorasyonu özgün yapının bütünlüğü korunarak, uygun malzemelerle yenilenmiştir. Bina çevresi, CSO’nun anıtsal özelliği, konumu ve prestij değeri gözetilerek yeni bir peyzaj anlayışı ile düzenlenmiştir.

CSO6_wb
CSO7_wb
CSO23_wb
CSO10_wb
CSO15_wb
CSO1_wb
CSO17_wb

Share the project with others: